Енергетската и инфлациската криза штотуку започнуваат: Нема шанси да излеземе од ова криза

t

Станува јасно дека сме во многу повеќе неволјa отколку што ни кажуваат. Во последниве месеци, сите форми на традиционална енергија се значително поскапени, а тоа го поттикнува растот на цените низ целата планета. Оваа нова глобална енергетска криза е директно одговорна за неверојатниот пораст на цените на ѓубривата, таа резултираше со огромни зголемувања на цените за Американците, и бидејќи практично сè што купуваме треба да се транспортира, тоа е голем фактор за „инфлацискиот бум“ на кој во моментов сме сведоци. За жал, ова е само почеток, пренесува Zero Hedge.

Неодамна ме контактираше геолог кој работел во нафтената индустрија повеќе од една деценија.

Тој трпеливо ми објасни зошто работите нема да се подобрат.

Го прашав дали можам да споделам нешто од она што ми го испрати со сите вас, и тој се согласи. Откако ќе го прочитате ова, мислам дека ќе се согласите дека тоа е прилично отрезнувачка проценка на моменталната состојба…

Јас сум геолог кој работи во нафтената индустрија повеќе од десет години. Штотуку излегував од училиште на време за револуцијата со шкрилци и работев во Денвер на полињата Бакен во Северна Дакота, а потоа работев на Перм во Мидленд. Ова беа двете главни полиња со шкрилци, така што имам знаење од прва рака. Сега предавам наука за животната средина за средношколци во Аман, Јордан.

Како и да е, уште во 2015 година почнав да гледам извештаи кои излегуваат од аналитичарите дека индустријата за шкрилци ќе остане без нови места за дупчење нафтени бунари со шкрилци во Перм во 2021 година. Овие извештаи не ми кажуваа ништо ново, само ми даваа веројатен датум. Гледате денес дупчењето со шкрилци е дупчење со слаб квалитет. Пред шкрилците, не моравме да ги пробиваме бунари затоа што квалитетот на карпите беше одличен, но го ископавме целиот тој добар камен. Значи, навистина се гребе дното на бурето сега и многу порано, имаше признание дека тоа нема да трае вечно. Нафтата е ограничен ресурс. Извесно време, едвај беше економично да се дупчат бунари од шкрилци бидејќи маргините на дупчење во таква сиромашна карпа беа малку подобри од она што можевме да го направиме со камата поради политиката на квантитативно олеснување. Сепак, повеќето од компаниите за шкрилци беа едноставно понзи шеми и индустријата за шкрилци загуби милијарди како целина. Но, резултатот од оваа загуба на капитал беше рекордното производство. Непотребно е да се каже дека Волстрит на крајот сфати дека не заработуваат пари и затоа индустријата е изгладнета од капитал. Тоа е еден проблем, другиот е што навистина нема многу повеќе локации за дупчење. Сите добри места се ископани и затоа не гледате наплив на компании со шкрилци кои се враќаат на дупчење иако цените на нафтата брзо растат. Овој недостаток на инвестиции ќе продолжи да ги зголемува цените на нафтата.

Голем дел од производството на нафта во Америка сега доаѓа од бунари од шкрилци. Проблемот со бунарите од шкрилци е што производството на нафта опаѓа многу побрзо од бунарите што се дупчат во она што ние го нарекуваме „конвенционална“ карпа. Конвенционалното производство на нафта е во опаѓање долго време, а шкрилците го надополнија производството. Проблемот е што сега кога дупчењето нови бунари се забавува, стапката на опаѓање на производството на нафта ќе биде многу поостри. Низ светот, на многу земји кои не инвестирале во шкрилци (бидејќи е субекономски) нивните конвенционални ресурси продолжуваат да опаѓаат. Венецуела беше главен извозник на нафта, како и Колумбија и Мексико. Очекувајте Саудиска Арабија да не заостанува. Тие со години лажат за тоа колку навистина им останало нафта.

Како што постојано укажувате, додадете војни или природни катастрофи на ова и ние сме во навистина голема неволја. Нафтата е ресурс број еден врз кој се гради целата глобална економија. Високите цени на нафтата директно водат до немири за леб и колапс на владите (мисли на Арапската пролет). На политичарите им треба евтина нафта, но нема да ја видиме повторно. Некои луѓе во индустријата постојано мислат дека новата технологија ќе нè спаси и ќе ни помогне да развиеме нови полиња со нафта. Повеќе не може да грешат. Технологијата за фракинг за прв пат беше развиена во 60-тите. Можам да ви кажам дека не се развива нова технологија во моментов во нафтената индустрија која ќе не спаси. Физиката и геологијата се против нас во ова, дури и ако можеме да развиеме некоја технологија. Ниту ветерот и сончевата енергија нема да не спасат, тоа ќе бара поголема инвестиција на материјали и енергија отколку што имаме.

Нема шанси да излеземе од ова криза.

Ова значи дека ќе плаќате многу повеќе за да ги загреете домовите.

И тоа значи дека исто така ќе платите многу повеќе за да го наполните вашето возило на бензинската пумпа.

Непотребно е да се каже дека ќе плаќате многу повеќе и за храна.

Всушност, цените на храната веќе почнуваат да стануваат превисоки. Минатата недела, Kraft Heinz објави дека наскоро ќе ги зголеми цените на многу од нивните најпопуларни производи за дури 30 проценти…

Крафт Хајнц (КХЦ) во неодамнешното писмо до своите клиенти соопшти дека во март ќе ги зголеми цените на десетици производи, вклучително и филетите од Оскар Маер, виршли, колбаси, сланина, сирење Велвета, кафе Максвел Хаус, замрзнати пилешки крилца TGIF. Пијалоци Kool-Aid и Capri Sun.

Зголемувањата се движат од 6,6% на пакувањата од 12 oz Velveeta Fresh до 30% на три пакување мисиркина сланина Oscar Mayer. Повеќето ладни и говедски виршли ќе се зголемат за околу 10%, а кафето околу 5%. Некои пакувања со пијалоци Kool-Aid и Capri Sun ќе се зголемат за околу 20%.

Се разбира, Крафт Хајнц дефинитивно не е сам.

И другите големи прехранбени компании наскоро ќе ги зголемат цените…

Kraft Heinz е само последниот производител кој ги објави плановите за зголемување на цените на почетокот на годината. Минатата недела P&G соопшти дека во февруари ќе ги зголеми цените на детергентите за перење Tide and Gain, омекнувачот Downy и листовите за сушење Bounce во просек за околу 8%. Conagra, која произведува брендови како Slim Jim, Marie Callender’s и Birds Eye, изјави дека планира да ги зголеми цените подоцна оваа година.

Веќе подолго време конкретно предупредувам дека цените на храната целосно ќе доживеат огромно поскапување, а сега тоа почнува да се случува токму пред нашите очи.

И според новото истражување на Галуп кое штотуку беше објавено, огромни 79 отсто од сите Американци очекуваат уште поголема инфлација во следните месеци…

Галуп истакна дека 79 отсто од анкетираните во нивната анкета од 3 до 16 јануари, кои рекоа дека очекуваат пораст на инфлацијата, е највисоката што ја измериле во последните две децении..

„Во минатото, Американците отсекогаш имаа поголема веројатност да кажат дека инфлацијата ќе се зголеми наместо да се намалува, но сегашните очекувања се повисоки од вообичаеното – всушност, тоа е највисокото ниво што го измери Галуп во својот тренд“, напишала анкетната организација во својата објава.

„Експертите“ од Федералните резерви мислеа дека апсолутно можат да го преплават нашиот финансиски систем со пари без никакви тешки последици.

Слично на тоа, нашите политичари во Вашингтон мислеа дека можат да позајмуваат и да трошат трилиони трилиони долари без да ја уништат нашата валута.

Тие не беа во право, а сега американскиот народ ќе биде апсолутно шокиран од нивото на економска болка што наскоро ќе ја преживее.

Извор: Zero Hedge

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прегазено дете во Тетово!

33-годишник вчера прегазил дете во Тетово. –…

Филипче: Како иден претседател ќе го искористам…

Во текот на вчерашниот ден имав одлични…

И клубот на Даку разочаран од неговото…

Главна тема во регионот од вчера е…

УЕФА најави казни за здруженото скандирање „У*иј…

Како што беше објавено на веб-страницата на…

Сиљановска се сретна со организаторите на „Парадата…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими претставници…