Објавено на:

Ентони Блинкен денеска во Скопје: Најважниот дипломат во администрацијата на САД ќе се заблагодари за лидерската улога на Македонија

t

Блинкен, во неговата долга дипломатска кариера е познат по уверувањето дека сојузот на САД со Европа и поддршката на демократските вредности е единствен начин да се победат руските и проруските агресорски политики. Кога станува збор за Западен Балкан, Блинкен најави дека регионалната стабилност на овој дел од светот ќе биде приоритетно прашање на Самитот во Вашингтон во јули 2024 година.

Очите на светската политичка елита денска и утре се вперени во Скопје на состанокот на министрите на ОБСЕ. Дипломатската сила на титаните во глобалната политика ќе размени мислење и ќе донесе важни политички одлуки, токму во македонската метропола, што претставува историски настан и трајно позиционирање на РС Македонија во самиот центар на политичката мапа. Меѓу гостите е и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен кој се очекува од Брисел каде што учествуваше на состанокот на НАТО, попладнево да пристигне во Македонија.

Во интензивната агенда на Блинкен во последниов период се најдоа, трите посети на Тел Авив и разговорите со Бенјамин Нетанјаху и Исак Херцог а во Брисел, секретарот Блинкен ги продолжи состаноците со министрите за надворешни работи на НАТО, вклучувајќи го и првиот состанок на министрите за надворешни работи на Советот НАТО-Украина, каде што имаше посебна средба со украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба.

Блинкен, во неговата долга дипломатска кариера е познат по уверувањето дека сојузот на САД со Европа и поддршката на демократските вредности е единствен начин да се победат руските и проруските агресорски политики. Кога станува збор за Западен Балкан, Блинкен најави дека регионалната стабилност на овој дел од светот ќе биде приоритетно прашање на Самитот во Вашингтон во јули 2024 година.

Од Стејт департментот посочија дека за време на посетата на Македонија, секретарот Блинкен ќе се ангажира со колегите од ОБСЕ, потврдувајќи ја цврстата посветеност на Соединетите Држави кон ОБСЕ и нејзината основна мисија за унапредување на безбедноста, стабилноста и соработката меѓу државите, со посебен акцент на човековите права и мирното решавање. на спорови. Секретарот Блинкен, исто така, ќе ја истакне клучната улога на ОБСЕ во унапредувањето на сеопфатната безбедност во регионот и ќе и се заблагодари на Македонија за нејзината лидерска улога.

Џејмс О’Брајан, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија завчера на брифинг изјави дека на состанокот Блинкен ќе зборува и за подршката на САД и сојузниците за Украина.

Од Скопје тој ќе опатува на Блискиот исток, во Израел и ОАЕ. Во Израел ќе разговара за правото на Израел да се одбрани од нападите на Хамас согласно меѓународните хуманитарни закони, како и за напорите да се обезбеди ослободување на останатаите заложници. Ќе се раговара и за идното создавање на палестинска држава.

Во Дубаи тој ќе учествува на Климатската конференција на ОН КОП28, каде со глобалните лидери ќе разговара за продолжување на борбата со климетските промени.

КОЈ Е ЕНТОНИ БЛИНКЕН?

Антони Џон Блинкен (роден на 16 април 1962 година) е американски адвокат и дипломат кој моментално служи како 71-ви државен секретар на Соединетите држави. Тој претходно беше заменик советник за национална безбедност од 2013 до 2015 година и заменик државен секретар од 2015 до 2017 година под претседателот Барак Обама. Блинкен претходно беше советник за национална безбедност на тогашниот потпретседател Џо Бајден од 2009 до 2013 година.

За време на администрацијата на Клинтон, Блинкен служеше во Стејт департментот и на високи позиции во Советот за национална безбедност од 1994 до 2001 година. Тој беше виш соработник во Центарот за стратегиски и меѓународни студии од 2001 до 2002 година. Ирак додека служеше како Демократски персонал директор на Комитетот за надворешни односи на Сенатот од 2002 до 2008 година.Беше советник за надворешна политика за претседателската кампања на Џо Бајден во 2008 година, пред да ја советува претседателската транзиција Обама-Бајден.

Роден е од родители Евреи, Џудит (Фрем) и Доналд М. Блинкен, кој подоцна служел како амбасадор на САД во Унгарија. Неговите баба и дедо по мајка биле унгарски Евреи. Вујкото на Блинкен, Алан Блинкен, служеше како амбасадор на САД во Белгија. Неговиот дедо од страна на таткото, Морис Хенри Блинкен, бил ран поддржувач на Израел кој ја проучувал неговата економска одржливост, а неговиот прадедо бил Меир Блинкен, писател од јидски.

Во својата монографија „Сојузник наспроти сојузник: Америка, Европа и кризата на сибирскиот гасовод“ (1987), Блинкен тврди дека вршењето дипломатски притисок врз Советскиот Сојуз за време на кризата со сибирскиот гасовод е помалку значајно за американските интереси отколку одржувањето силни односи меѓу Соединетите Држави и Европа. Сојузник наспроти Сојуз беше заснован на додипломската теза на Блинкен во која тој го интервјуираше Хенри Кисинџер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…