Објавено на:

Ентони Блинкен: Русија би можела да изврши напад за многу кратко време

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Киев како дел од дипломатските напори за смирување на тензиите меѓу Киев и Москва, по што веднаш предупреди дека Русија може да изврши напад „за многу кратко време“.

„Како што сите знаете, ние бевме ангажирани во интензивен фокус на Украина во последните неколку месеци поради значителната акумулација на руските сили што ја видовме во близина на украинската граница“, рече Блинкен во разговор со украинските дипломати во американската амбасада во Киев, извести Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…