Епл ќе претстави паметни телефони без користење СИМ картичка

t

Американската корпорација Епл се подготвува да лансира паметни телефони без физичка поддршка за СИМ картичка, објави популарниот веб-сајт за информации од мобилната технологија 9to5mac.

Епл преговара со мобилните оператори во САД, советувајќи ги да се подготват за лансирање на паметни телефони опремени само со виртуелна СИМ картичка (еСИМ). Тоа треба да се случи во септември 2022 година со презентирањето на идниот ајФон 14.


Компанијата веројатно ќе претстави ајФон без СИМ картичка само за американскиот пазар, како што тоа го направи со стандардот 5G mmWave, кој останува ексклузивен за САД.

Последните неколку генерации на ајФон можат да користат еСИМ, што може да се користи заедно со физичка наноСИМ картичка. Некои верзии на ајФон за Кина можат да поддржат две физички наноСИМ картички.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Воспаление на ‘рбетниот мозок и тромбоза: ЕМА…

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки…

СЗО препорача два нови лeкови пpoтив Ковид-19

Панелот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска…

Цената на струјата ќе продолжи да расте…

Глобалниот бран на побарувачка на енергија може…

Америка се подготвува за цивилна вojна? –…

Младите армиски војници ќе се „борат“ со…

(Фото) Тpaгедија: Македонија на шесто место во…

Справувањето на државата со пандемијата од коронавирус…