Објавено на:

Ердоган сака да му помогне на Путин во борбата со тероризмот

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Турција е подготвена да ја подобри соработката со Русија во борбата против тероризмот.

Сфаќајќи ја неопходноста од спротивставување на сите негови форми и манифестации без исклучок, се вели во денешното соопштение на турската канцеларијата на лидерот.

– Нашиот претседател Ердоган телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин. Тој најостро го осуди чинот на терор врз невини луѓе и изрази сочувство до рускиот претседател и народот на Русија за терористичкиот напад во Москва – стои во соопштението на кабинетот на претседателот на Турција, пренесува ТАСС.

Се известува дека Ердоган за време на разговорот рекол дека нападот во Москва покажал дека регионалната криза треба да се заврши мирно, што е можно поскоро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…