Објавено на:

Ердоган: Турција и Русија размислуваат за плаќања во сферата на туризмот во локална валута

t

Турција и Русија може да спроведат решение што ќе овозможи приходите од туризмот да се плаќаат во локална валута, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, објави телевизијата НТВ.

Во интервју направено при враќање од самитот на НАТО, Ердоган изјави дека би било амбициозно да се очекува значително зголемување на туризмот во Турција оваа година.

Ердоган, исто така, рече дека за време на самитот со францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги разговарал за можноста за купување ракетни одбранбени системи САМП-Т од француско-италијанскиот конзорциум Евросам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: “Огнените” изнудија смена на претседателството во…

Лидерот на ДУИ и „огнената група“ по…

(Видео) Се подготвува хаос – Шпицниот градоначалник…

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, преку…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…