Објавено на:

ЕУ го одобри “Стратешкиот компас”: Унијата формира одбранбена стратегија и сопствена војска

t

Во понеделникот, Европската унија го одобри Strategic Compass – заедничка одбранбена стратегија на целиот блок, која ќе создаде сили за распоредување на ЕУ од 5.000 војници. Иако таквиот потег е историски прв чекор за блокот, тој е значително поскромно од армијата на ЕУ предложена од францускиот Емануел Макрон.

„Европската унија штотуку го одобри стратешкиот компас“, објави латвискиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс, по состанокот на европските министри за одбрана и за надворешни работи во Брисел претходно истиот ден. Планот обезбедува „неопходна кутија со алатки за ЕУ ​​да стане вистински геополитички играч за одбрана и безбедност заедно со НАТО“, рече тој, и е само „почеток на патувањето“ за воената иднина на блокот.

Самиот план постои од 2020 година, кога беше предложен од Европскиот совет. Оттогаш беше критикуван од оние источноевропски земји кои претпочитаат да се потпрат на НАТО и неговите американски мускули за нивните одбранбени потреби, и од коментаторите во неутрална Ирска, кои бараа гаранции дека блокот ќе ги преземе само мировните мисии и дека ОН да им се даде централна улога во одлучувањето.

Сепак, избувнувањето на конфликтот во Украина го забрза усвојувањето на планот. Во својата сегашна форма, Strategic Compass е насочен кон подобрување на соработката помеѓу постојните европски војски, зајакнување на соработката со НАТО, консолидирање на капацитетите за сајбер-одбранбена одбрана и олеснување на заедничкото инвестирање во истражување и развој.

Сепак, тоа, исто така, го олеснува создавањето на „капацитет за брзо распоредување“ од 5.000 војници на ЕУ, што го означува првиот чекор преземен од блокот кон создавање заедничка војска. Овој чекор кон милитаризација е значаен, особено затоа што доаѓа помалку од еден месец откако Европската комисија објави дека ќе и достави на Украина оружје и муниција во вредност од 450 милиони евра (497 милиони долари).

Стратешката оценка на ЕУ ги идентификуваше „регионалната нестабилност, конфликтот, кревкоста на државата, меѓудржавните тензии, надворешните влијанија [и] дестабилизирачкото влијание на недржавните актери“ како причини за изготвување на планот, сугерирајќи дека блокот може, на во одреден момент и во одреден капацитет, интервенирајте во идни конфликти слични на оној во Украина.

Да се ​​направи тоа би бил чекор без преседан за унијата, но Strategic Compass сè уште не ја надминува обединетата војска што ја поддржуваат некои лидери. Макрон долго време беше поборник за создавање армија на ЕУ и намалување на зависноста на блокот од НАТО, сојуз што тој го нарече „умретен мозок“ уште во 2019 година.

Макрон го обнови својот притисок за борбени сили на ЕУ независни од НАТО претходно овој месец, наведувајќи дека конфликтот во Украина ја „промени ерата“ на Европската унија. Сепак, источноевропејците сè уште се задоволни што се потпираат на НАТО за нивните одбранбени потреби, а полскиот вицепремиер Пјотр Глински во саботата за Телеграф изјави дека ЕУ не е подготвена за конфликт и дека коментарите на Макрон ризикуваат да ја „дестабилизираат Европа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Литванија ќе бара да се распореди НАТО…

Литванија ќе бара распоредување на бригада на…

Нема конкретна закана за напад врз Македонија,…

Во овој момент не постои конкретна закана…

Британски војник: Армијата мора да биде подготвена…

Војникот на Обединетото Кралство рече дека британските…

Русија ги мотивираше: Скандинавските земји ќе ја…

Петте скандинавски земји соопштија дека сакаат да…

(Видео) Француски поручник од фронтот: Ќе го…

Вишиот поручник на француската армија Франсоа Модам…