ЕУ дадоа зелено светло за првиот закон за вештачка интелигенција

t

Амбасадорите на 27-те членки на ЕУ на денешната средба „едногласно го потврдија“ политичкиот договор постигнат во декември меѓу земјите и европратениците, објави белгиското претседателство на „Х“.

Некои земји, вклучително и Франција и Германија, покренаа прашања за загриженост кои беа земени предвид пред да се финализира текстот, наведоа дипломатски извори.

-Овој закон за вештачка интелигенција е важен чекор за воспоставување на првите правила на планетата за вештачка интелигенција, што ќе ја направи побезбедна и ќе ги почитува основните права на ЕУ, потврди белгиското претседателство.

Европскиот комесар за внатрешен пазар Тиери Бретон ја поздрави „историската и прва од ваков вид регулатива ширум светот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ дадоа зелено светло за првиот закон…

Амбасадорите на 27-те членки на ЕУ на…

Страшни бројки: Преку 17.000 деца во Газа…

-Најмалку 17.000 деца, што е околу еден…

Германија ќе го легализира канабисот од 1…

По долга борба, партиите од германската владејачка…

(Видео) Мајмунски напад на Тајланд!

Неколку илјади агресивни мајмуни ги принудија жителите…

Скопјанец пронајден починат во својот дом

На 03.02.2024 во 23.05 часот во Полициската…