Објавено на:

ЕУ предлага нуклеарната енергија и гасот да носат ознака “зелени”

t

Европската унија направи планови да означи некои проекти со природен гас и нуклеарно оружје како „зелени“ инвестиции по едногодишна борба меѓу владите за кои инвестициите се навистина климатски прифатливи.

Се очекува Европската комисија да предложи правила во јануари за да одлучи дали гасните и нуклеарните проекти ќе бидат вклучени во „класификацијата на одржливи финансии“ на ЕУ, објави Ројтерс.

Со ограничување на „зелената“ ознака само на проекти кои се навистина климатски прифатливи, системот има за цел да ги направи овие инвестиции попривлечни за приватниот капитал.

Брисел, исто така, презеде чекори за примена на даночната класификација на некои фондови на ЕУ, што значи дека правилата може да се користат за да се одлучува кои проекти се подобни за одредени јавни финансии.

За да се сметаат за зелени, новите нуклеарни централи мора да добијат градежни дозволи пред 2045 година.

Инвестициите во електрани на природен гас, исто така, би се сметале за зелени доколку произведат емисии под 270 грама CO2, што е еквивалентно на киловат час, заменување на електраните со повеќе фосилни горива и добивање градежна дозвола до 31 декември 2030 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Кога ќе се свестиме дека овде…

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија е,…

Срѓан Керим: Македонија од ЕУ заслужува поинаков…

Ситуацијата со Бугарија треба да се реши…

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел…

Членството во Европската Унија останува стратешка цел…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Проширувањето се враќа меѓу првите три приоритети…

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, порача…