Објавено на:

ЕУ ќе разговара за целосно руско ембарго за нафта

t

ЕУ, наводно, размислува за целосно ембарго на руската нафта, при што американскиот претседател Џо Бајден треба да се приклучи на разговорите за време на неговата претстојна посета на Брисел оваа недела.

Дипломатите изјавија за Ројтерс дека балтичките земји, вклучително и Литванија, вршат притисок за ембарго како следен логичен чекор, додека Германија предупредува да не дејствува пребрзо поради веќе високите цени на енергијата во Европа.

Блокот се потпира на Русија за 40% од нафтата и гасот, а Германија е меѓу најзависните економии. Москва предупреди дека санкциите на ЕУ за руската нафта може да ја поттикнат да го затвори главниот гасовод кон Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…