ЕЦБ предупреди да не се пипаат замрзнатите руски средства

t

Користењето на средствата може да го загрози угледот на еврото, рече потпретседателот на банката.

ЕУ не треба да ги користи замрзнатите руски средства за да помогне во обновата на Украина, рече потпретседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Луис де Гуиндос, во интервју за новинските медиуми Der Standaard и La Libre Belgique објавено во средата.

Според високиот функционер, таквата акција може да има сериозни импликации за единствената европска валута.

„Мораме да бидеме внимателни бидејќи тоа може да доведе до оштетување на репутацијата. Мораме да гледаме подалеку од овој конфликт изолирано, и може да има импликации за еврото како сигурна валута. Еврото е втората најважна валута во светот и мораме да ја земеме предвид нејзината долгорочна репутација“, предупреди Де Гуиндос.

Тој истакна дека иако ЕЦБ е „за помагање и поддршка на Украина на кој било можен начин“, постојат „други начини за финансирање на обновата на Украина“. Де Гуиндос не даде повеќе детали.

Тој сепак не ја отфрли идејата за целосно користење на замрзнатите руски средства, велејќи дека тоа „треба да биде глобална одлука, идеално да ги вклучи сите членки на Г7“.

ЕУ, САД и нивните сојузници ги замрзнаа околу 300 милијарди долари руски суверени средства и имот што им припаѓа на руски поединци и ентитети како дел од кампањата за санкции против Москва поради нејзината воена операција во Украина. Западните држави со месеци размислуваат за тоа како овие средства би можеле да бидат конфискувани и донирани на Киев, и покрај бројните предупредувања дека таквите мерки можат да го загрозат кредибилитетот на западниот финансиски систем и западните валути.

Русија постојано го критикуваше замрзнувањето на нејзините средства како нелегално според меѓународното право, опишувајќи го како кражба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…