Ждрепка за утврдување на листата за претседателски кандидати денеска во ДИК

t

Денеска во Државната изборна комисија ќе се одржи ждрепка со која ќе се утврди листата за кандидати за шеф на државата.

– Државната изборна комисија ги известува овластените претставници на подносителите на Листи на кандидат за Претседател на Република Македонија, дека ждрепката за утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати ќе се одржи во понеделник, 25 март 2024 година со почеток во 12:00 часот.

Ждрепката ќе се одржи во седиштето на Државната изборна комисија, голема сала, 4 кат. – објавија од ДИК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Излезеноста до 13 часот е речиси 26%

Излезеностана прегласувањето на неколку избирачки места во…

Прегласување на неколу избирачки места – Ќе…

Во седум избирачки места во изборните единици…

Управниот суд денес ќе пресече: Ќе има…

Во Управниот суд за денеска се закажани…

Управен оформи предмети за седум тужби на…

По поднесени седум тужби од страна на…

ВЛЕН ја повлече тужбата пред Управниот суд…

Коалицијата ВРЕДИ ја повлече тужбата пред Управниот…