Жена од Кичево нaпaдната од глутница од 15 кучиња

t

Проблемот кој со децении е присутен во Кичево и за кого барем засега не се гледа трајно решение продолжува и понатаму. Кучињата скитници во сите делови на градот безброј пати нападнаа недолжни граѓани кои често се здобиваа и со потешки повреди.

Бројот на напади од кучиња е исклучително голем, а за тоа потврдува и фактот што само во минатата година пријавени се 237 напади на кучиња скитници врз недолжни граѓани.

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски изјави дека вчера на главната улица во Кичево од глутница од околу 15 кучиња вчера била нападната 32 годишната Г.Р.,на која и биле нанесени потешки повреди од овие предатори.

Исто така во текот на вчерашниот ден на улица „ 4-ти Јули” кучињата скитници го нападнале и 36-годишниот С.Н. Проценките велат дека во Кичево има над 700 кучиња скитници и околу 500 во селските населби. /МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Познат кардиохирург го нападнал директорот и медицинска…

МВР информира дека денеска околу 10.00 часот…

Носорог убил чувар во зоолошка и тешко…

Чувар во зоолошка убиен од носорог, а…

На денешен ден Кичево стана првиот ослободен…

На денешен ден, 11 Септември, по капитулацијата…

Притвореник од Кичево го предизвикал пожарот во…

СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола…

Богато семејство во Лондон бара дадилка за…

Американски милијардерско семејство кое живее во Обединетото…