Објавено на:

Жителите на Белорусија, Казахстан и Молдавија ќе добиваат руско државјанство по олеснет пат

t

Владимир Путин им олесни на жителите на Белорусија, Казахстан и Молдавија да добијат руско државјанство; претседателски декрет беше објавен на веб-страницата на Кремљ.


„Следниве странски државјани кои наполниле 18 години и имаат деловна способност имаат право да аплицираат за прием во државјанство на Руската Федерација кои постојано престојуваат во Руската Федерација (без оглед на периодот на постојан престој): а) државјани на Република Белорусија – без да се усогласат со барањата предвидени во ставовите 1-3 делови 1 од член 15 од наведениот Федерален закон; б) државјани на Република Казахстан и Република Молдавија – без да се почитуваат барањата предвидени во ставовите 1 и 3 од дел 1 од член 15“, се вели во документот.
Така, за граѓаните на три земји, барањата за петгодишен престој во Русија пред да аплицираат за државјанство и познавање на историјата и законите на земјата стануваат опционални.

Покрај тоа, граѓаните на Белорусија нема да мора да го докажат своето познавање на рускиот јазик.
Минатата недела Путин, сумирајќи ја годината, рече дека Русија ќе ги пречека странците кои го почитуваат законот и сакаат да се преселат. Истовремено, тој потсети дека државјанството се издава во согласност со одредени правила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен казахстански министер осуден на 24 години…

Поранешниот казахстански министер за економија, Куандик Бишимбаев,…

Санду: ЕУ треба да разработи „Маршалов план“…

Европската унија треба да ја развие својата…

Лукашенко гледа опасност во НАТО: Ако се…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, коментирајќи ја…

Македонија одигра нерешено со Молдавија

Македонската фудбалска репрезентација одигра 1-1 (1-0) против Молдавија во…

И противник на Лукашенко почина во затвор:…

Во затвор почина и противник на белорускиот…