Објавено на:

Жителите на Бор палат свеќи за малата Данка Илиќ, потрагата по нејзиното тело продолжува

t

Жителите на Бор вечерва палат свеќи и носат цвеќе пред Домот на културата во тој град, простувајќи се од двегодишната Данка Илиќ, која беше убиена пред 10 дена, по чие тело се уште се трага. Полицијата ги пребарува селата Луке и Злот од кои има двајца граѓани кои се сомничат за убиство на дете, а се уште се пребарува депонијата на стариот пат Бањско, јавува од местото на настанот новинар на Танјуг.

Пребарана е и фарма на дедото на еден од осомничените. По пребарувањето на просторот во селото Луке, жандармеријата се повлекла околу 18:30 часот. Овие две села се блиску до Бањско поле, но се наоѓаат во различни области.

Министерот за полиција на Србија, Братислав Гашиќ претходно денеска изјави дека постои сомневање дека еден од осомничените за убиството на девојчето го префрлил телото на друго место, но дека полицијата се уште не може да утврди каде е тоа бидејќи вината си ја префрлаат една на друга.

Полицијата и понатаму интензивно работи на овој случај и се пребарува теренот за да се пронајде телото, рече Гашиќ, додавајќи дека двајцата осомничени претходно ја воделе полицијата до депонијата каде што наводно го фрлиле телото.

„МВР по десетдневна опсежна акција, детална проверка на сите траги и информации, го уапси С.Ј. 1974 година и Д.Д. 1974 година, вработени во Јавното комунално претпријатие „Водовод“, Бор, осомничени дека на 26 март со автомобил удриле и убиле двегодишно девојче од Данска, а потоа нејзиното тело го фрлиле на депонија“, рече Гашиќ.

Според него, двајцата осомничени го признале делото и детално опишале како го извршиле, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…