Објавено на:

Жителите на Лесковац собираат пари за Јелена Карлеуша да не настапи кај нив

t

Според програмата, Јелена Карлеуша треба да ја отвори скарата во српски Лесковац, домот на лесковачките плескавици, која годинава ќе се одржи од 22 до 29 август. Според пишувањата на српските медиуми таа за настапот треба да добие 20 илјади евра. Но, дел од жителите на Лесковац се против овој избор, а Фејсбук страницата на Движењето за Лесковац објави статус во кој повикува да се соберат пари кои би и биле дадени на Карлеуша за да не настапи на „најголемиот гурмански настан во светот“.

– Подолго време Роштиљадата, како што ја правеа претходните години, нема посоодветен гостин, а совпаѓањето со настанот и манифестацијата со него е толку очигледна. За жал, ја започнаа својата објава, истакнувајќи дека Роштиљадата треба да биде поквалитетна и покултурна во сите сегменти, па „како и во изборот на изведувачи“.

– Покренуваме акција за пронаоѓање на 20 илјади лесковци кои се подготвени да дадат по едно, две, три или повеќе евра (до службена такса за настап, а по потреба и повеќе) за да се соберат доволно средства за хонорар што ќе и го понудиме на дотичната дива да не пее во центарот на нашиот град, напишаа од тимот зад Фејсбук страницата Покрет за Лесковац.

– Доколку ЈК ги одбие понудените средства, незадоволна од сумата или поради која било друга причина, собраните средства ќе бидат распределени во хуманитарни цели, како што ќе се договориме со нашите сограѓани. Лесковац е и наш град! заклучија група лесковаци. .

Движењето за Лесковац објави уште еден статус посветен на настапот на Карлеуша.

– Почитувани граѓани на Лесковац, го направивме првиот, но голем чекор. Ја покажавте вистинската реакција! Покажавте дека се грижите! Ви благодариме на сите што дадовте поддршка! Ви благодариме за толку многу повици и пораки за поддршка и изразена желба да помогнеме, напишаа во објавата.

– Ова е само првиот чекор, затоа што допрва следи продолжението на акцијата, за што навремено ќе бидете информирани, додека главната цел на нашето постоење е борбата за многу поинаков Лесковац, барем малку достоен на неговите славни предци, а многу попогоден за живеење и престој во него, пред се за млади и образовани луѓе. Одиме! Лесковац е и наш град!, додаваат од Движењето за Лесковац.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓорѓиевски: Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките…

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски…

“Обединети за Македонија” за рамковната прослава: Со…

Како што велат оттаму, тие отсекогаш сметале…

(Видео) Грчки борбен авион пресретна либански цивилен…

Грчки борбен авион пресретнал либански цивилен авион!…

Политиката против правдата – кој го штити…

Арафат Муареми, директорот на Финансовата полиција, се…

Електричните автомобили ќе чинат загуба на стотици…

Секој голем производител на автомобили сега го…