Жители на Финска протестираат поради затворањето на границата со Русија

t

Граѓаните на Лапеенранта во Финска рекоа дека овој потег неправедно ги одвојува од нивните семејства.

Неколку стотици жители на финскиот град кој граничи со Русија протестираа пред градското собрание во неделата, откако владата во Хелсинки го затвори контролниот пункт што служеше на нивната заедница.

Околу 200-300 луѓе се собраа во Лапеенранта, според финскиот весник Yle, за да се спротивстават на затворањето на границите. Заедницата од околу 72.000 луѓе се наоѓа во близина на три гранични премини – Ваалимаа, Нуиџамаа и Иматра – кои Хелсинки нареди затворени во саботата.

„Нѐ обединува заедничка тага и заеднички проблем“, изјави за весникот една од организаторите, Катја Марова. „Не можеме да ги видиме нашите најблиски кои живеат во Русија“.

„Имаме право на семејни врски. Многу е сурово да се донесе таква одлука пред Божиќ. Скоро секој имал планови да го помине Божиќ со саканите“, додаде таа. „Ова се чувствува како напад“.

Финска затвори четири од осумте контролни пунктови, наведувајќи го „напливот“ на сириски, ирачки и јеменски баратели на азил од руска страна. Во еден инцидент во петокот, финските граничари употребија гас врз група од десетина мигранти.

Министерот за одбрана Анти Хаканен изјави дека Русија ги користи бегалците за „да ја забрза мигрантската криза во Европа и да го дестабилизира нејзиното единство“. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги отфрли овие наводи како „целосно неосновани“.

Финскиот министер за финансии и вицепремиер Риика Пура минатата недела рече дека затворањето на четирите премини е само првиот чекор и дека Хелсинки може да ја затвори целата граница доколку продолжи мигрантскиот бран.

Во меѓувреме, финската војска е распоредена да изгради утврдувања на контролниот пункт Вартиус, еден од четирите кои сè уште остануваат оперативни. Вартиус е моментално најблискиот функционален премин до Лапеенранта, околу 488 километри (303 милји) северно по пат.

Меѓу жителите кои протестираа во неделата беше и Софија Андреева, која е родена во Санкт Петербург, но живее во Финска во последните пет години. Таа изјави за Yle дека затворањето ја одвои од целото нејзино семејство во Русија, вклучително и една баба „која е болна и стара“.

Демонстрантите побараа повторно отворање на барем еден близок премин, тврдејќи дека построгите гранични проверки се подобар начин за справување со мигрантите без да се повредат Финците.

„Веројатно ќе беше можно да се ограничи сообраќајот и да се запрат илегалните преминувачи на границата. Можеби нашата влада само го прави она што го прави и не размислува премногу“, рече Кари Карјалаинен, кој дојде на протестот со неговата сопруга Људмила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…