Објавено на:

Завојуваните страни во Судан ќе преговараат во Саудиска Арабија

t

Владите на САД и Саудиска Арабија потврдија дека денеска во градот Џеда на Црвеното море ќе започнат директни разговори меѓу претставниците на завојуваните страни. Вашингтон и Ријад го водат посредувањето меѓу конфликтните страни во Судан.

Се очекува овој викенд во Саудиска Арабија да престојува и Џејк Саливан, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден. 

„Кралството Саудиска Арабија и САД ги повикуваат двете страни да ги земат предвид интересите на суданската нација и нејзиниот народ и активно да се вклучат во преговорите за прекин на огнот и крај на конфликтот“, се вели во соопштението. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сијарто: Итни преговори за мир во Украина!

Мировните преговори за Украина треба да започнат…

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

“Тајмс”: Западот мора да поддржи мировни преговори…

Конфликтот во Украина не може да продолжи…

Макрон: Украина да не се радува премногу…

Францускиот претседател рече дека за време на…

Лавров: Колку повеќе војувате, толку потешки се…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј…