Објавено на:

Заврши шестчасовното испрашување, Ѓоковиќ во притвop ја чека одлуката на австралиските власти

t

По повеќе од шест часа тортура на аеродромот во Мелбурн, каде на Ѓоковиќ му беше одземен телефонот, а комуникацијата со членовите на неговиот тим беше забранета, сè кулминираше со одлуката Србинот да се стави во екстрадиционен притвор каде ќе чека одлука за неговата судбина, пишува Телеграф.

Да потсетиме, Ѓоковиќ доби медицинско ослободување за учество на Австралија опен, но по слетувањето во Мелбурн, неколку часа беше задржан на аеродромот, по што му беше забранет влез во земјата.

Српското Министерство за надворешни работи реагираше со итна протесна нота која му беше врачена на австралискиот амбасадот во земјата.

Таткото на Ѓоковиќ најави протести доколку неговиот син не биде ослободен од притвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…