Објавено на:

Загина 63-годишен прилепчанец при палење на стрниште

t

Во несреќен случај, од пожар загина 63-годишен прилепчанец кој палел стрниште на својата нива. При палењето на стрништето прилепчанецот бил зафатен од пожарот и починал на местото на несреќата. Итната помош само констатирала смрт и поради несреќата нема да се изврши обдукција зашто нема траги на насилство.

Како што информира основниот јавен обвинител Стевчо Биноски, несреќата се случила околу 13 часот.

-Прилепчанецот запалил стрниште на својата нива во месноста викана Поводенци кај Прилеп. Пожарот излегол од контрола, ги зафатил и другите ниви, но го опфатил и 63-годишниот прилепчанец со иницијали С.Д. Прилепчанецот загинал на местото на несреќата. Екипата на итната помош само констатирала смрт. Пожарот ги зафатил и другите ниви, но од противпожарната единица од Прилеп е изгаснат, рече основниот јавен обвинител Стевчо Биноски.

Според командирот на прилепската противпожарна единица Кристијан Момироски, екипите на единицата за брзо време го изгаснале пожарот, но доцна било за 63-годишниот прилепчанец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Едно лице почина, а друго се…

Едно лице почина, а друго се бори…

(Видео) Протест во Прилеп против работењето на…

Вчера во атарот на прилепското село Оревоец…

ТРАГЕДИЈА: 14-годишно дете почина во Битола!

Во текот на вчерашниот ден, во атарот…

Приведени двајца дилери од Прилеп, пронајдена дрога…

На 05.05.2024 околу 21.30 часот на регионалниот…

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во…

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28)…