Загинaа неколку цивили откако укpаинските сили гранатирaa село во ДНР cо зaбрането орyжје

t

Доцна вечерва украинските сили го гранатираа селото Коминтерново во ДНР со оружје од калибар 120 милиметри, што е забрането со договорите од Минск, соопшти претставништвото на Народна Република Доњецк во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

Украинските сили го гранатираа селото Коминтерново во ДНР со оружје од калибар 120 милиметри, што е забрането со договорите од Минск, соопшти претставништвото на Народна Република Доњецк во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

Ескалацијата на ситуацијата во Донбас започна на 17 февруари. Украинската армија почна интензивно да ги гранатира позициите на Доњецката и Луганската народна република. Најавена е евакуација на населението на територијата на Русија и најавена е општа мобилизација. На барање на лидерите на ДНР и ЛНР, претседателот на Русија, Владимир Путин, прогласи независност на републиките.

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека во моментов нема потреба од општа мобилизација. Потребно е комплетирање на армијата и затоа се објавува повик за резервисти.
Зеленски додаде дека потпишал указ со кој повикува резервисти во посебен период. Станува збор за граѓани кои се запишани во оперативната резерва.
Како што рече, наскоро во Украина ќе бидат организирани кампови за обука на резервисти за територијална одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…