Објавено на:

„Заедно ќе ги надминеме сите тешкотии“: Путин му го честиташе роденденот на Лукашенко

t

Рускиот претседател Владимир Путин, честитајќи му го роденденот на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изрази уверување дека земјите ќе ги надминат сите тешкотии со заеднички напори.

Лукашенко е роден на 30 август 1954 година, а денес наполни 69 години.

„Почитуван Александар Григоријевиќ, искрено ти го честитам роденденот. Долги години неуморно работевте за благосостојбата на братскиот белоруски народ, одржувајќи доследна линија за сеопфатен развој на пријателските односи меѓу нашите земји. Искрено го ценам меѓусебното разбирање кое е воспоставено меѓу нас. Со нашите напори ќе успееме да ги надминеме сите тешкотии и да обезбедиме натамошно проширување на повеќекратната руско-белоруска соработка, вклучително и во формат на Федерална држава“, се наведува во телеграмата објавена на веб-страницата на Кремљ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…