Законот за задолжителна вакцинација стигна до Уставен cуд

t

Законот за задолжителна вакцинација веќе стигна до Уставниот суд на Австрија, откако беше поднесено првото барање за проверка на усогласеноста со Уставот. Судот сега мора да иницира процес на ревизија и да собира изјави од владата.

Ова не е првпат Уставниот суд да се занимава со тема коронавирусот, бидејќи од април 2020 година досега се поднесени над 600 барања или претставки поврзани на оваа тема.

Штом стапи на сила Законот за задолжителна вакцинација во Австрија, познатиот австриски виролог Норберт Новотни тврди дека задолжителната вакцинација повеќе не е потребна.

Тој ги советуваше надлежните да не ги казнуваат невакцинираните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

(Видео) Невреме во Австрија: Се излеа река,…

Штаерска ја зафати силно невреме пропратено со…

(Видео) Поплави во Германија, расте водостојот на…

Откако поплавите погодија делови од Германија, поплавите…

Политико: Австрија го поддржува предлогот да се…

Австриските власти го поддржаа предлогот на Белгија…

УЖАС: Во Австрија уапсено 14-годишно девојче припадник…

Во австрискиот град Грац денеска е уапсен…