Објавено на:

Западот гневен: Кина и испорачува оружје на Србија

t

Шест кинески авиони, кои наводно носат ракети земја-воздух HQ-22, слетаа во Белград во саботата за да испорачаат опрема според договорот меѓу државите.

Западните медиуми тврдат дека испораката поттикнала страв од воено засилување и може да го „загрози кревкиот мир“ на Балканот.

Претходно, американските власти ја предупредија Србија да не купува системи HQ-22, велејќи дека мора да ја усогласи својата воена опрема со западното вооружување доколку сака да се приклучи на Европската унија или НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: Унгарија се уште може да го…

Унгарскиот премиер изјави дека Унгарија не ставила…

Австриски експерт бара да сме го тргнеле…

„Ја повикувам Македонија љубезно да го отстрани…

(Видео) ,,Море сокол пие” oд 1000 Комитски…

Навивачите на Вардар, популарните Комити ја спуштија…

Еве каде има најмногу снег во Македонија

Вистинска снежна идила ги зафати повисоките места…

Пари и дрога пронајдени кај две лица…

Синоќа во 20.10 часот на булеварот „Туристичка“…