Западот нека му ја мисли: Фрегатата „Адмирал Горшков“ натоварена со “Циркон”, “Калибар”, оружје, ПВО спремна за акција!

t

Покрај најновите хиперсонични Циркони, крстосувачки ракети „Калибар“ се исто така натоварени во товарот на муниција на фрегатата „Адмирал Горшков“, која заминува на воена служба, изјави во средата командантот на бродот, капетанот Игор Крохмал.


„Фрегатата е натоварена со муниција за „Циркон“, ракети „Калибар“, системи за противвоздушна одбрана, оружје за торпедо и артилерија. Екипажот на бродот е подготвен да ги извршува задачите на борбената служба“, рече Крохмал на церемонијата за влегување на фрегатата во борбена служба, снимки од кои беше прикажано од ТВ каналот „Россија 24“.


На церемонијата присуствуваше и рускиот претседател Владимир Путин. Како што прецизираше министерот за одбрана Сергеј Шојгу, адмиралот Горшков ќе помине низ Атлантскиот, Индискиот Океан и Средоземното Море, а за време на кампањата ќе се практикува употреба на хиперсонични ракети Циркон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ