Објавено на:

Запленет еден тон кокаин на Карибите, бил скриен во компири

t

Колумбиската полиција запленила контејнер со илјада килограми кокаин кој бил скриен во компири и замрзнат чипс. Заплената се случила на северниот брег на Карибите.

Кокаинот пристигнал од шпанското пристаниште Картагена. Во потрагата по него учествувале повеќе од педесет луѓе и кучиња трагачи. На видеото се гледа како бел прав излегува од компирот кога полицијата го пресече.

На пакувањето немало рок на употреба
„Ова е можеби најиновативниот случај откриен од трговците со дрога во последниве години. Ќе продолжиме да работиме заедно за да ги најдеме одговорните и да ги идентификуваме оние што стојат зад оваа пратка“, рече началникот на полицијата за борба против наркотици Рикардо Аугусто Аларкон Кампос.

Тој истакна дека компирот и замрзнатиот чипс изгледаат навистина измамнички, но на пакувањето немало рок на употреба. Тоа предизвикало сомнеж.

„Ова било многу скапо бидејќи секоја вреќа мораше да биде откриена и секој замрзнат дел да се провери. Ова ја потврдува нашата посветеност во борбата против трговијата со дрога“, рече Кампос.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МНОГУ Е БЕЛО ВО „БЕЛАТА ПАЛАТА“! Соработникот…

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков од…

Грчките служби спречија пренесување на кокаин од…

„Kланот „Америка“ е најдолговечниот, веројатно најмоќниот, но…

Пронајден кокаин кај 23-годишник од Охрид

На 14.09.2022 во 18.50 часот во Охрид,…

Апсење на патот Кичево – Македонски Брод:…

Денеска (14.08.2022) во 01.30 часот, од полициски…

Шокантна глетка за германската полиција: Пронајдоа бебе…

Полицијата во Брисел наиде на шокантна глетка…