Заразен патријархот на СПЦ

t

Српскиот патријарх Порфириј е позитивен на коронавирус, потврдено е на веб-страницата на Српската православна црква.

„Со оглед на тоа што резултатот од денешниот тест на Неговата Светост Патријарх српски г. Порфириј на вирусот САРС-КоВ2 е позитивен, согласно одредени протоколи и совети на лекарите, поглаварот на Српската православна црква наредните денови ќе ги помине дома. третман“ – Стои во соопштението СПЦ.

„Неговата Светост има многу благи симптоми на вирусна инфекција, препишана му е соодветна терапија и ги почитува сите епидемиолошки мерки. Преку електронските комуникации е во постојан контакт со соработниците и целосно непречено ги извршува административните работи. Патријархот изразува жалење што јавните манифестации во на кои тој требаше да учествува се одложени до дополнително известување“, се додава во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бачкиот епископ Иринеј: МПЦ-ОА де факто сè…

Српската православна црква ќе го прифати секое…

Српскиот владика Иринеј: Односите на СПЦ со…

Односите на Српската православна црква (СПЦ) со…

Бугарската црква го призна томосот на МПЦ…

Светиот синод на Бугарската православна црква на…

(Видео) Детали за трагедијата во црква во…

Трагедија во црква во Египет: Првите резултати…

Заедничка литургија на МПЦ и СПЦ утре…

Во манастирот „Св. Прохор Пчински", покрај одбележувањето…