Заразен патријархот на СПЦ

t

Српскиот патријарх Порфириј е позитивен на коронавирус, потврдено е на веб-страницата на Српската православна црква.

„Со оглед на тоа што резултатот од денешниот тест на Неговата Светост Патријарх српски г. Порфириј на вирусот САРС-КоВ2 е позитивен, согласно одредени протоколи и совети на лекарите, поглаварот на Српската православна црква наредните денови ќе ги помине дома. третман“ – Стои во соопштението СПЦ.


„Неговата Светост има многу благи симптоми на вирусна инфекција, препишана му е соодветна терапија и ги почитува сите епидемиолошки мерки. Преку електронските комуникации е во постојан контакт со соработниците и целосно непречено ги извршува административните работи. Патријархот изразува жалење што јавните манифестации во на кои тој требаше да учествува се одложени до дополнително известување“, се додава во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вселенскиот патријарх Вартоломеј упати честитка до новиот…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски доби честитка од…

Oграбена црквата „Константин и Елена“ во центарот…

На 20.01.2022 во 09.40 часот било пријавено…

Заразен патријархот на СПЦ

Српскиот патријарх Порфириј е позитивен на коронавирус,…

МПЦ против Коледе, бадникарските огнови и лепчето…

Отецот Бобан од Македонската православна црква (МПЦ)…

Српскиот Патријарх се закани: Можен е раскол…

Епископот бачки Иринеј (Буловиќ) изјави дека е…