Засега нема ykинување на ceртификатите и носењето маски во училиштата

t

Според информациите од МЗ на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести не се разговарало за укинување на сертификатите и за носењето заштитни маски од учениците со започнувањето на второто полугодие од учебната година. За овие прашања ќе се разговара дополнително на некои од наредните состаноци на Комисијата

– Комисијата за заразни болести денеска препорача скратување на периодот од 10 на седум дена изолација за ковид-позитивните пациенти, но не разговарало за ковид-сертификатите и за укинување на носењето заштитни маски за учениците – соопшти Министерството за здравство.


Денешната препорака ќе се најде на дневен ред на седницата на Кризниот штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да се најде на владина седница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Нема “Рамковен” во Летонија: Се укинува рускиот…

Летонија планира да го укине рускиот јазик…

ЕУ ги укинува маските во авионите и…

Маските за лице повеќе нема да мора…

Најден е клучот на коронавирусот? Белгиски научници…

Истражувачкиот тим ќе тестира глувци за да…

Столтенберг е позитивен на Ковид-19

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заразен…