Објавено на:

Засилување за НАТО: И Полска праќа оружје во Украина

t

Полска одлучи да и достави одбранбено оружје на Украина, изјави шефот на полското биро за национална безбедност, Павел Солох.
„Донесена е одлука за предавање на одбранбеното оружје на Украина“, рече Солоч.

Тој додаде дека станува збор за „неколку десетици илјади единици“ оружје, но не прецизираше кое.

Од 2014 година, земјите на НАТО на чело со САД и доставуваат оружје на Украина и ја обучуваат нејзината армија, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно влијае на разрешувањето на ситуацијата во Донбас.

Покрај Американците, испораки во вредност од милијарди долари ги вклучуваат и Велика Британија, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Се разговорува полско-украинскиoт спор околу забраната за…

Полското Министерство за надворешни работи го повика…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…