Захарова: Ако Србија сака, а другите членки немаат ништо против, веднаш може да стане членка на БРИКС

t

Доколку Србија има желба, а членките на БРИКС немаат ништо против, може веднаш да стане рамноправна членка на оваа асоцијација, порача Марија Захарова, портпаролка на МНР на Русија, и додаде дека таа одлука зависи исклучиво од Белград и српскиот народ.

„Ние не сме господари на БРИКС. Обединети сме на рамноправна основа и така ги донесуваме одлуките“, додава портпаролката на руското МНР, која говореше на темата „Современи меѓународни односи – поглед од Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…