Објавено на:

Захарова до Украина: Ви кажавме дека ќе ве искористат

t

Русија предупреди дека Западот ќе ја искористи Украина, а потоа ќе ја клоца како непотребна работа, изјави за „Известија“ официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


„Постои таков израз: употреби го, па клоцај го. Ова го прави Западот со Украина – за жал, го искористија и потоа го отфрлија како непотребна работа. За тоа го предупредивме М“, потсети дипломатот.


Претходно, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри посебен предлог-закон за доделување помош за Израел во износ од 14,3 милијарди долари, во кој не се споменува Украина. Малку порано беше објавено дека САД планираат да доделат нов пакет помош во вредност од 425 милиони долари за Украина. Тоа треба да вклучува муниција вредна 300 милиони долари за борба против руските беспилотни летала.
Во исто време, медиумите пишуваа дека американскиот лидер Џозеф Бајден има намера да го искористи правото на вето доколку Конгресот усвои предлог-закон за посебна помош за Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…