Објавено на:

Захарова: Евровизија 2024 ја надмина секоја оргија и ритуал – Погребот на Западна Европа се одвива како и обично

t

Овогодинешниот избор за песна на Евровизија „ја надмина секоја вештерска сабота или ритуално светољубие“, изјави официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


Таа објави видео со делови од настапи на учесници на Евровизија од различни земји. Снимката е придружена со музиката на Игор Корнељук, која се слушаше во сцената „Сатанска топка“ во серијата „Мајсторот и Маргарита“.
„Евровизија 2024 ја надмина секоја оргија, вештерска сабота или ритуално сакрилегија. Погребот на Западна Европа се одвива како и обично. Без изненадувања“, коментираше Захарова на Телеграм.

Русија во последните години не учествуваше на споменатиот музички натпревар. Во февруари 2022 година, Европската радиодифузна унија објави дека поради ситуацијата во Украина, Русија нема да има претставници на Евровизија. Еден ден подоцна, руската државна ТВ и радио компанија, Првиот канал и радио куќа „Останкино“ објавија престанок на членството во Европската радиодифузна унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Евровизија 2024 ја надмина секоја оргија…

Овогодинешниот избор за песна на Евровизија „ја…

Швајцарија победи на Евровизија 2024, Немо ја…

Заврши финалето на 68. Избор за песна на…

Нова драма на Евровизија: Холанѓаните го бојкотираат…

Нема крај на драмата и бојкотите во…

Српската претставничка на Евровизија: Горда сум што…

Годинешниот евровизиски фаворит на Србија е Теодора…

Протест во Малме поради Израел: „Евровизија го…

Голем протест се одржува на главниот плоштад…