Објавено на:

Захарова за “пасошот за демократија” на ЕУ за “добрите” Руси: Исто како во време на Третиот Рајх

t

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го спореди „пасошот за демократија“, кој Европскиот парламент предлага да се воведе за руските граѓани кои ја напуштиле својата земја, со посебен документ што бил издаден за време на нацистичката окупација на оние кои сакале да соработуваат со Третиот рајх.


Таа реагираше на одлуката на Европскиот парламент, кој на својата веб-страница на 28 септември објави документ во кој им предлага на институциите на Европската унија да воведат „пасош за демократија“ и посебна виза, како и механизми кои ќе овозможат „демократската опозиција и активистите на граѓанското општество да продолжат со својата активност во земјите-членки на ЕУ додека се во егзил“.


„Европскиот парламент предложи да се воведат „пасоши на добри Руси“. Затоа, Брисел ќе ги издаде своите документи за „мали помагачи на демократијата“ на сите што избегаа од Русија. Но, тие имаат големи планови за нив: носителите на „пасошот на демократијата“ ќе бидат столбот на ЕУ по „победата на Украина и поразот на Русија, што ќе отвори прозорец на можности за трансформација на Русија во демократија“, коментира Захарова.

По тој повод, дипломатот ја спореди иницијативата на Европскиот парламент со режимот на соработка предложен од нацистичка Германија за време на окупацијата на дел од територијата на СССР за време на Втората светска војна. Тогаш „на лицата кои сакаа да соработуваат со германската администрација им беше понудено да се потпишат на таканаречената „фолклиста“ – посебен документ што играше улога на пасош на Третиот Рајх“.


Захарова потсети дека потпишувањето на таквите документи за соработка со Германија во СССР било оквалификувано како предавство и било кривично гонето според законот.
Мислам дека нашите законодавци ќе бидат во право доколку почнат да разработуваат евентуална реакција во случај Европскиот парламент да ги одобри споменатите одлуки“, заклучи таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…