Захарова: Зеленски станува зakaна за Украина и другите европски земји

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски стана закана за Украина, а неединството на украинскиот народ достигна катастрофални размери, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Се чини дека самиот Зеленски стана закана за Украина и другите европски земји, меѓу другото, и во контекст на зачувување на демократските основи и принципи“, рече Захарова на брифинг со новинарите, пренесуваaт руските агенции.

На тој начин, анализираат, Захарова ја коментира стратегијата за информациска безбедност, која ја одобри Зеленски и во која се наведува дека информациската политика на Русија претставува закана за демократските земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Благодарност од Киев: Германските тенкови се голема…

Шефот на администрацијата на украинскиот претседател, Андриј…

Зеленски: Нема да ја нападнеме Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на прес-конференција изјави…