Објавено на:

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во НАТО, така Русија ќе има одврзани раце за…

t

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и Шведска да влезат во НАТО, и даваат цврста рака на Русија, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Она што Финска и Шведска го прават под притисок на Вашингтон, а всушност не на нивните народи, туку на нивните политички сили е цврста рака на Русија“, рече Захарова во емисијата „Соловјев во живо“.

Таа додаде дека ќе мора да се запамети, „следниот момент кога ќе дојдат до уште една закана за нашата безбедност на храната, енергетската безбедност и така натаму“, објасни Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…