Објавено на:

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во НАТО, така Русија ќе има одврзани раце за…

t

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и Шведска да влезат во НАТО, и даваат цврста рака на Русија, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Она што Финска и Шведска го прават под притисок на Вашингтон, а всушност не на нивните народи, туку на нивните политички сили е цврста рака на Русија“, рече Захарова во емисијата „Соловјев во живо“.


Таа додаде дека ќе мора да се запамети, „следниот момент кога ќе дојдат до уште една закана за нашата безбедност на храната, енергетската безбедност и така натаму“, објасни Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…