Објавено на:

Захарова откри на кого Лавров му рече „Остави ме на мир“ во Скопје

t

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров „Остави ме на мира“ на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје беше упатена до фотограф на организацијата, соопшти портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова за телевизијата Русија 1“.

За време на состанокот на министерскиот совет на ОБСЕ на 30 ноември, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров го прекина своето излагање со фразата: „Можете ли да ме оставите на мира, ве молам“. За време на преносот на настанот не беше јасно кому министерот ги упати овие зборови.

„Тоа беше фотограф на организаторот, кој, очигледно, врз основа на она што подоцна го измислија со тие фотографии (од средбата), едноставно не можеше да поверува дека рускиот министер дошол на состанокот и реши да се приближи за да може да го види со свои очи“, рече Захарова.

Таа истакна дека западните земји ја користеле оваа фраза како „слоган“ и „мимика“, обидувајќи се да покажат дека Русија е наводно изолирана, пренесува „Спутник“.

Захарова потсети дека за истата цел голем број новинари ширеле лажни вести, користејќи во своите материјали фотографија со министрите на земјите-членки на ОБСЕ без Сергеј Лавров, која е направена пред официјалната средба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прегазен струмичанец во Скопје, со тешки повреди…

Четириесет и седумгодишен струмичанец е тешко повреден…

Во Скопје се апсеа дилери, уапсени и…

Во текот на вчерашниот ден во Скопје…

За скопските општини денеска е неработен ден…

За скопските општини денеска е неработен ден…

СДСМ: ДПМНЕ ја остави Универзална да се…

ДПМНЕ ја остави Универзална сала да се…