Објавено на:

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска, зголемен е ризикот од потенцијални воени инциденти

t

Маневрите на НАТО во близина на границите на Русија ги зголемуваат ризиците од потенцијални воени инциденти, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.
„Алијансата го продолжува практичното воено освојување на поранешна неутрална држава, авторитетен учесник во дискусиите за зајакнување на стабилноста и безбедноста. Споменатите маневри во близина на руските граници ги зголемуваат ризиците од можни воени инциденти“, истакна портпаролката.


Дипломатката изрази уверување дека претстојната обука за борбени операции на територијата на Финска е дел од хибридната војна против Русија.
Според неа, Москва, од своја страна, внимателно ги следи „агресивните дејствија на колективниот Запад“.
„Нема сомнеж дека ќе бидат усвоени сите неопходни мерки од политичка и воено-техничка природа за спречување на заканите по одбранбената способност на нашата земја“, заклучи таа.
Во Финска, во непосредна близина на руско-финската граница, почетокот на вежбите на НАТО е планиран за 26 април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…