Објавено на:

Захарова: Русија никогаш немала планови да нападне некого, вклучително и НАТО

t

Русија не планира напад врз никого, вклучително и НАТО, ниту пак досега имала такви планови, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова на брифингот со новинарите на маргините на Светскиот младински фестивал.

„Русија нема планови за напад, за директна или индиректна агресија или за ослободување конфликти со кој било: НАТО, Вашингтон, Украина или кој било друг. Ниту, пак, досега имала такви планови. За разлика од ова, ако ги читате доктриналните документи на НАТО, кои ги вклучуваат Вашингтон и Лондон – [целиот сојуз со седиште во Брисел] – во овие документи колективниот Запад ја посочува Русија како директна закана.

Захарова нагласи дека тоа е јасен доказ за агресивен став – основата на нивната перцепција за Русија.

„Луѓето на НАТО треба да сфатат дека секоја закана за безбедноста на нашата земја од нив нема да остане без соодветен одговор“, предупреди таа и го привлече вниманието на фактот дека следната голема вежба Нордиски одговор, која започна пред некој ден во Норвешка, Шведска и Финска, би вклучила 20.000 војници.

„Сите овие дејствија против нашата земја се од агресивен, провокативен карактер. Секако, гледаме како оди нагоре спиралата на ескалација“, истакна Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вардар ангажираше украински репрезентативец за новата сезона

Левиот бек Дмитро Горига (26) следната сезона…

Ќе му го врати ли Управен суд…

Управниот суд соопшти дека е оформен предмет…

Столтенберг: Рацете на Украина ѝ се врзани…

„Рацете на Украина ѝ се врзани поради…

Се повлекува популарна печеница во Хрватска, пронајдена…

Хрватската Агенција за земјоделство и храна (ХАПИХ)…

Иџет Мемети не се појави на седница…

Иџет Мемети, членот на Советот на јавни…