Објавено на:

Захарова: Смртната казна е јасен пример за сите платеници

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека смртните казни им се изречени на странски борци во самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) „јасен пример за другите платеници кои се борат за Украина“.

„Таква остра казна се чини дека е јасен пример за сите други платеници кои се борат на страната на украинските неонацисти или само имаат намера да им се придружат, бидејќи ова е злосторство против цивилното население во Донбас“, нагласи Захарова, пренесе ТАС С.

Двајца Британци и еден Мароканец, кои се бореле на украинската страна, беа осудени на смрт од судот на ДНР под обвинение дека се платеници, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…