Објавено на:

За воена подморница, Израел ќе плати на Германија три милијарди евра

t

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало „еколошка катастрофа“. Од рафинеријата Ла Пампила протекоа повеќе од 6.000 барели нафта поради брановите кои ја погодија по ерупцијата на вулканот во Тонга.

Властите ги затворија трите најпогодени плажи каде има многу мртви животни покриени со нафта.

Претставници на Министерството за надворешни работи го повикаа операторот Репсол да плати отштета.

„Ова е најлошата еколошка катастрофа што се случи околу Лима во последно време и која сериозно оштети стотици семејства на рибари. Репсол мора веднаш да ја надомести штетата“, објави Министерството на Твитер.

Портпаролката на компанијата Тина Ван Ден Вол Бејк ја негираше одговорноста, велејќи дека излевањето се случило во ограничена област.

„Ние не ја предизвикавме оваа еколошка катастрофа и не можеме да кажеме кој е одговорен“, рече Ван Ден Вол Бејк.

Но, премиерката Мирта Васкез подоцна изјави дека компанијата „очигледно“ немала план како да се справи со истекувањето на нафтата во случај на непредвидена ситуација.

Обвинителите започнаа истрага за улогата на Репсол во инцидентот, а Министерството за животна средина предупреди дека компанијата може да плати казна од повеќе од 34,5 милиони долари.

Официјални лица велат дека истекувањето оштетило околу 18.000 квадратни километри заштитени подрачја населени со ретки растителни и животински видови. Се чистат околу три километри плажи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија и Велика Британија стојат силно зад…

Британскиот крал Чарлс Трети синоќа на свечената…

Мулти-култи: Германија ќе дозволи бракови на малолетници…

Сојузниот уставен суд на Германија денеска пресуди…

Чарлс Трети утре ќе ја посети Германија

Со највисоки почести и силни безбедносни мерки…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Нетанјаху се откажа, Израелците не: Продолжуваат масовните…

Една од главните лидерки на движењето за…