За ДС бесплатното паркирање на функционери и трупање на градски паркинг со партиски членови не е криминално

t

Демократскиот сојуз на денешната прес-конференција ги презентира фактите во врска со обвинувањата од страната на ВМРО-ДПМНЕ.

„На денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ изнесени се дрски лаги и конструкции во врска со работењето на претпријатието ‘Градски паркинг’ под раководство на Борче Јакимовски, кадар на Демократскиот сојуз (ДС).

Повеќе од еден месец Демократскиот сојуз и други партии од владејачката коалиција се предмет на неосновани напади од Христијан Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ. Демократскиот сојуз ги демантира и со индигнација ги отфрла сите напади дека на кој било начин кој и да било од Демократскиот сојуз што извршува функција е вклучен во криминал. Овие напади од ВМРО-ДПМНЕ ги сметаме како обид за уцена да не бидеме и натаму дел од парламентарното мнозинство“, изјави генералниот секретар на ДС, Зоран Димитровски.

Според Димитровски, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ најмалку можеле да напаѓаат, паушално и неосновано, од белата зграда.

„Досега никој не добил гратис билет за паркирање ниту, пак, за бесплатно паркирање. Списоци нема, тие се конструкции и фалсификати на актуелниот директор за што ќе следува кривична тужба. Претпријатието работи во согласност со законите и одлуките на градоначалникот и Советот на Град Скопје. Инаку, ЈП ‘Градски паркинг’ работи на пазарни основи, при што над 270 вработени секојдневно ги извршуваат своите работни задачи. Претпријатието 2021 година ја заврши со вишок средства од над 27 милиони денари, доволни за исплата на четири плати на вработените.

Нема донации и субвенции ниту од Градот ниту од Владата, парите за кои Советот на Градот донесе одлука да му се дадат на претпријатието се компензација на комуналната такса во износ од 10 отсто. Имено, ако се наплаќа паркинг-билет по цена од 30 денари, 18 отсто одат за ДДВ, а 10 отсто за комунална такса или 3 денари, кои одат во Градот, а потоа Градот му ги враќа на претпријатието за да се задржат пониски цени за паркирање. Тоа е така секоја година“, рече Димитровски.

Плаќањето на комуналната такса во износ од 33 милиони денари за минатата година било одложено од претходниот директор бидејќи, како што рече, сме во ковид-криза, каде што има намалено паркирање, како и можноста да се воведат дополнителни рестриктивни мерки и сл., при што прометот ќе се сведе на минимум.

„Од таа причина директорот Јакимовски овие средства ги има оставено резерва за нормално сервисирање на претпријатието, за исплата на плати, комунални трошоци и даноци кон државата. Борче Јакимовски е еден од најчесните и најдобри менаџери, кој успешно го водеше претпријатието 12 години, без каква било дамка. Отворени сме за каква било контрола на работењето на директорот Борче Јакимовски. Сакаме да ѝ порачаме на ВМРО-ДПМНЕ дека не сме сите исти. Има и чесни директори, министри и политичари“, порача Димитровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Метео: Невреме со пороен дожд и грмежи…

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ПРЕД КЛИНИЧКИ: Смачкани се…

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случи на…

Тошковски откри кога ќе почнат да доаѓаат…

Во вечерашната емисија ClickPlus на ТВ21, министерот…

Прскање против комарци во сабота во Скопје,…

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира…