За партијата на Трифонов францускиот предлог е добар ако се разработи делот за јазикот и малцинството

t

За партијата на Слави Трифонов, ИТН, францускиот предлог е добар ако се разработи. Ова го изјави меѓународниот секретар на ИТН Димитар Грдев за БНТ.

– На овој предлог мора да се работи и од исклучителна важност е тој да биде разгледан во Народното собрание и во Советот на министри, рече тој.

Грдев повика тој да биде разгледан во надворешна комисија и да биде претставен пред парламентот.

– Има работи на кои има забелешки – и за јазикот и за тоа што се користи терминот „малцинство“, но тие можат да се направат со ставот на Бугарија. Но, многу е важно каков е билатералниот протокол меѓу Бугарија и Македонија, изјави Грдев.

Тој ја критикуваше одлуката на Советот на министри овој документ директно да се испрати до Комисијата за надворешна политика без да се расправа во кабинетот. Тој ја нарече одлуката „крајно чудна“ откако беше доставен документот од Министерството за надворешни работи за „затворање на Комитетот за надворешни работи во петок за ова важно прашање“.

„Четврт ден не можеме да отвориме документ што и е претставен на бугарската држава. Која е причината? Некој да го објасни. Што се прави? Саботажа? Не велам – но можеби“, рече тој.

„Бугарија во овој момент не може да се остави без да се земе предвид нешто од најголема важност. Денеска е Советот на ЕУ, два дена подоцна е конференцијата Западен Балкан-ЕУ, по што ќе следи Европскиот совет, каде што ќе биде поставено и ќе биде мислењето на Бугарија, рече тој.

Грдев смета дека тензијата од страна на претседателот е насочена само кон владејачката партија.

Неговата функција е да биде подеднакво оддалечен од политичките процеси и партии, но главно да се занимава со две работи – надворешна политика и безбедносна и одбранбена политика и тој е посветен на овие прашања“, рече Грдев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…