Објавено на:

За првпат од нејзиното владеење Кралицата Елизабета нема да присуствува на важна церемонија: Ќе ја замени нејзиниот наследник

t

Кралицата се повлече од присуството на годишната црковна служба на Свети Ден, објави Бакингемската палата.

Првпат од нејзиното владеење, наместо неа, ќе биде претставен од принцот Чарлс на настанот што треба да се одржи на 14 април.

На идниот крал на Англија ќе му се придружи неговата сопруга Камила.

Службата не се одржуваше во последните две години поради пандемијата на Ковид.

Тоа доаѓа по неодамнешните здравствени стравови за кралицата, која страда од широко објавени проблеми со мобилноста.

Шефот на државата, кој сега користи стап за одење и инвалидска количка, во последниве месеци води бизнис преку зумирање од замокот Виндзор.

Традиционалната церемонија се одржува на Велики четврток, ден пред Велики петок, и ги слави секојдневните граѓани кои придонеле за нивната локална црква или заедница.

Во соопштението на Палатата се вели: „Нивното кралско височество Принцот од Велс и војвотката од Корнвол ќе ја претставуваат Нејзиното Височество Кралицата во Кралската служба во капелата Свети Џорџ, Виндзор во четврток на 14 април.

„Принцот и војвотката ќе ги пречекаат деканот на Виндзор, десниот пречесен Дејвид Коннер КЦВО и Лорд Хај Алмонер, вистинскиот пречесен д-р Џон Инге.

„Нивното кралско височество ќе биде претставено со хомосексуалци на почетокот на богослужбата, за време на која Принцот од Велс ќе ги подели парите на Маунди.

„По службата, принцот и војвотката ќе продолжат кон западните скали каде што ќе биде направена официјална фотографија од нивното кралско височество и забавата на Кралската слава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ