Објавено на:

За упад во американскиот Капитол изречена е казна затвор од 4 години – За упад во македонското Собрание вкупна казна од 200 години!

t

ВАШИНГТОН, 1 април (Ројтерс) – Маж од Алабама пронајден со „мал оклоп“ со пиштоли, муниција и молотови коктели во неговиот пикап пред бунтот на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година, беше осуден на речиси четири години затвор, една од најстрогите казни досега. – пишуваат американските медиуми.

Окружниот судија на САД Колин Колар-Котели рече дека казната од 46 месеци ја одразува сериозноста на обвиненијата против Лони Кофман (72), која се изјаснила за вина за поседување нерегистрирано огнено оружје.


Казната на Кофман е трета најдолга за обвинет за немири во Капитол, по казни од 63 месеци и 51 месец на лицата кои нападнаа полицајци за време на нападот врз Конгресот од поддржувачите на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Од повеќе од 100 обвинети кои се осудени досега, повеќето добија условни или кратки затворски казни помали од два месеци.

„Тој имаше мал оклоп во својот камион, подготвен да води битка“, рече Колар-Котели за време на сослушувањето на пресудата. Сè уште не можам да сфатам зошто го имаше ова“.

Кофман е во притвор од неговото апсење на 6 јануари 2021 година и ќе добие кредит за одлеженото време.

Адвокатот на Кофман тврдеше дека понатамошното затворање не е оправдано со оглед на неговата возраст, здравје, статус на ветеран од Виетнамската војна, каење и прифаќање на одговорноста.

Полицајците го уапсија Кофман во близина на Капитол откако забележале рачка од пиштол во неговиот пикап додека реагирале на бомби со цевки оставени пред седиштето на Демократскиот национален комитет и националниот комитет на Републиканската партија, кои и двете се во близина на Капитол.

Внатре во камионот на Кофман, полицајците пронајдоа пушка во стилот АР-15, пушка, самострел, неколку мачети, димни гранати и 11 молотови коктели. Тие пронајдоа и белешка со името на најмалку еден член на Конгресот и судија, покрај ознаката „лош човек“.

Обвинителите тогаш рекоа дека комбинацијата на оружје и политички пораки „сугерира дека ова оружје било наменето да се користи во обид за насилен напад на нашите избрани претставници“.

Околу 800 лица се соочуваат со кривични пријави во врска со упадот во Капитол од страна на приврзаниците на Трамп, што ги принуди пратениците да се кријат за време на сертификацијата за изборната победа на претседателот Џо Бајден.

За потсетување, во Република Македонија за настаните од 27 април учесниците беа осудени на вкупна затворска казна од 211 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

САД ќе обезбеди 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ помош…

Американскиот Сенат денеска гласа за одобрување на…

САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета…