Објавено на:

Звучи познато за Македонците? Рускиот Патријарх ги повика верниците да се молат “за еден народ” кој живее во различни земји

t

Патријархот московски и на цела Русија Кирил ги повика верниците да се молат „за еден народ“ – Русите и Украинците.

Мораме да се молиме за нашата единствена нација, која денес живее во различни земји, но која излезе од истата крштеничка во Киев и која ја обединува заедничката вера и заедничката историска судбина, рече тој по литургијата во црквата Св. Христос Спасителот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Тешко него ако го фатат –…

Министерството за земјоделство на Дагестан сними „патриотски…

Украинците во Македонија продолжуваат да се жалат:…

Здружението на Украинци во Македонија не е…

Коментар на “Дојче веле”: Русите по природа…

Можеби секој народ има способност одвреме-навреме да…

(Видео) Хаос на улиците во Виена откако…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Медведев: Украинците да не се препуштаат на…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…