Зголемена безбедноста на пешаците: Поставени заштитни столбови на една скопска улица

t

Од Град Скопје известуваат дека се поставени заштитни столбчиња на улицата “Френклин Рузвелт”.

Го пренесуваме соопштението на Град Скопје во целост:

“Поставени заштитни столпчиња на улицата Франклин Рузвелт

По налог на Град Скопје, а по пристигнати барања преку е-поштата на 24 часа отворен град, екипите на ЈП „Улици и патишта“ поставија заштитни столпчиња за зголемување на безбедност на пешаците на улицата Франклин Рузвелт.

На потегот од крстосницата со улицата Орце Николов до булеварот Партизански одреди од десната страна, досега се поставени околу 30 заштитни столпчиња, а поставувањето ќе продолжи и во текот на денешниов ден.

Со поставените столпчиња се превенира непрописно паркирање возила на овој потег и се овозможува непречено и безбедно движење за пешаците.”

Линк до Фејсбук статусот на Град Скопје: https://www.facebook.com/CityofSkopje/posts/5047650221947816

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…

Посебен сообраќаен режим во сабота и недела…

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста…