Објавено на:

Здpавствени работници пpoтеcтирале пpoтив задолжителна вakцинација па го пpeтeпале директорот

t

Здравствените работници кои протестираа против задолжителната вакцинација на медицинскиот персонал на француската карипска територија Гвадалупе го претепаа директорот на локалната болница и му ги „искинале алиштата“ на неговиот заменик.

Според локалните медиуми, инцидентот се случил во вторникот, а во него учествувале околу 50 членови на синдикат на здравствени работници. Габи Клавиер, генерален секретар на синдикатот, рече дека се собрале пред Универзитетската болница во Гвадалупе за „да си ги вратат парите назад“. Претходно, медицинскиот персонал кој не се вакцинирал бил подложен на одбитоци на плата. Невакцинираните здравствени работници, исто така, требаше да бидат суспендирани по крајниот рок на 31 декември утврден од властите.

Болницата објави соопштение во кое се вели дека демонстрантите го блокирале влезот, заробувајќи го директорот на медицинската установа и неколку други лица внатре неколку часа. Кога се обиделе да ја напуштат зградата со полициска придружба, демонстрантите, наводно, „го удирале директорот по ребрата“, а потоа му задале силен удар со глава што „за малку ќе го нокаутиралД. На еден од неговите заменици му ја скинале облеката.

Се вели дека демонстрантите „сериозно оштетиле“ возило на службеник во болницата.

Гвадалупе, е француски прекуморски регион во југоисточниот дел на Карипското Море, е зафатен од протести против задолжителната вакцина против Ковид од ноември минатата година. Демонстрациите често прераснуваа во немири. Франција дури мораше да испрати полициско засилување на територијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…