Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

t

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју за Би-Би-Си апелираше до Западот да не престанува да ѝ помага на Украина.

„Навистина ни треба помош. Нѐ боли кога гледаме знаци дека страсната желба да помогнеме можеби исчезнува“, рече таа.

Зеленска додаде дека забавувањето на темпото на помош претставува „смртна опасност“ за Украина.

Украинската контраофанзива започна на 4 јуни, но вооружените сили на Украина не успеаја да постигнат значителен успех во која било насока.

Уморни од украинската криза

Во тој контекст, западните медиуми се почесто пишуваат дека САД и ЕУ почнале помалку да се грижат за украинската криза, а поддршката за Володимир Зеленски слабее. Според Ен-Би-Си, американски и европски претставници веќе разговараат со властите во Киев за можните последици од мировните преговори со Русија, вклучително и од она што би можела да се откаже од поранешната советска република за да постигне договор.

И покрај изјавите на Столтенберг за неговата желба да продолжи да им помага на вооружените сили на Украина, Европската унија минатиот месец ги информираше земјите-членки дека веројатно нема да го исполни своето ветување дека ќе му обезбеди на Киев 1 милион гранати до март 2024 година, според Блумберг.

На почетокот на ноември словачкиот премиер Роберт Фицо објави дека Братислава повеќе нема да испорачува оружје на Украина од нејзините магацини. Новата влада на земјата ја отфрли иницијативата на нејзините претходници да им доделат на Вооружените сили на Украина пакет воена помош во вредност од 40,3 милиони евра. Лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ПВВ), која победи на парламентарните избори во Холандија, Герт Вилдерс, зборуваше и за плановите да се одбие испораката на оружје за Киев. Унгарија постојано се противи на испраќање оружје во Украина од почетокот на специјалната операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…