Објавено на:

Зеленска: Украинците многу добро ги разбираат Израелците, имате поддршка!

t

Првата дама на Израел, Михал Херцог, сопругата на претседателот Исак Херцог, разговараше со украинската прва дама Олена Зеленска.

Според кабинетот на претседателот, Зеленска сакала „да ја понуди својата поддршка“ за Израел и нејзиното сочувство за „големата загуба на животи во бруталниот терористички напад извршен од Хамас“.

Зеленска му кажува на Херцог дека Украинците „можат да разберат низ што поминувате, можеме да ја разбереме вашата загриженост и вашата тага“, се вели во соопштението

Херцог ѝ се заблагодарува на Зеленска и истакна дека „Навистина го ценам овој повик – тој е многу зајакнувачки и многу охрабрувачки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…