Објавено на:

Зеленски до Г7: Пред зимата мора да заврши војната

t

Зеленски денеска им се обратил на лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите Држави преку видео врска, на вториот ден од тридневниот самит на Г7 во јужна Германија.

Зеленски во своето обраќање побарал системи за противвоздушна одбрана, повеќе санкции за Русија и безбедносни гаранции, изјавил европски претставник. Украинскиот претседател побарал и помош за извоз на житото од Украина и за обнова на земјата, изјави европски функционер кој сакал да остане анонимен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Тонат санкциите: Русија нуди алтернатива на SWIFT…

Русија нуди SWIFT алтернатива на трговските партнери.…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…