Објавено на:

Зеленски до Г7: Пред зимата мора да заврши војната

t

Зеленски денеска им се обратил на лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите Држави преку видео врска, на вториот ден од тридневниот самит на Г7 во јужна Германија.

Зеленски во своето обраќање побарал системи за противвоздушна одбрана, повеќе санкции за Русија и безбедносни гаранции, изјавил европски претставник. Украинскиот претседател побарал и помош за извоз на житото од Украина и за обнова на земјата, изјави европски функционер кој сакал да остане анонимен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…